My jsme malí stavitelé
Naši školku navštívila paní lektorka s programem Malé technické univerzity.
V měsíci únoru navštívila školku paní lektorka s programem Malé technické univerzity. Program na rozvoj dovedností v oblasti technické s názvem Stavitelé mostů byl určen pro mladší děti ze třídy Štěňátek. Starší děti, ze třídy Koťátek, se těšily na program Stavitelé měst.
Po vzájemném přivítání a představení si děti ze Štěňátek vyslechly pohádku o Karlu IV. a stavbě Karlova mostu. Dozvěděly se, co je to pilíř a jak ho postavit, protože bez něj se žádný most neobejde. Všechny děti přiložily ruku k dílu a společně postavily ze stavebnice Lego Duplo spoustu pilířů. Tak jen s malou dopomocí dospělých vznikl velký most. Pak už zbývalo vyzkoušet pevnost mostu, a to tak, že každé dítě se po mostě prošlo. Hurá! Most vydržel. A tak si malí stavitelé na vlastní bosé nohy vyzkoušeli jednu z fyzikálních vlastnosti v praxi. Ani si přitom nevšimli, že se toho tolik naučili. „Dnes jsme si ve školce zase hrály“, odpovídaly děti nadšeně rodičům na otázku, co dnes ve školce dělaly.
Stejně nadšené byly i starší děti ze třídy Koťátek. Už jen pohled na plný kufr kostek lega byl pro ně výzvou k činnosti. Po úvodní diskusi mezi dětmi a paní lektorkou o tom, které důležité budovy jsou ve městě, ve kterém žijí, se děti pustily do práce. Jako „velcí“ stavitelé dostaly děti plánek silnice. Nejprve se jim podařilo společně postavit silnici z obřích puzzlí podle plánku. Každý si pak mohl rozhodnout, jakou budovu z kostek postaví. Tady už děti kromě šikovných rukou zapojily také technickou představivost. Pod jejich rukama vznikaly budovy pošty, nemocnice, plaveckého bazénu, požární zbrojnice, základní školy a naší Mateřské školy Kuřátko. V posledním kroku při vzniku města si děti zahrály na kartografy a zakreslovaly postavené budovy z lega do plánku. Děti tak vytvořily svou první zdařilou mapu města. Za odměnu si pak se svým postaveným dílem pohrály. Všem dětem, velkým i malým, byl na památku slavnostně předán diplom.
Jana Hrubešová, učitelka